Emir Can İğrek'in 'Kor' Şarkısı Nakaratıyla Sınıfı Geçiyor

"Zemin", "Memur" ve "Çiftetelli" ile 2021'e Damga Vurdu!

Emir Can İğrek için 2021 yılı oldukça sağlam geçti. Yılın başında çıkan 'Zemin', bahar aylarında gelen 'Memur' ve yaz sürprizine imza atan 'Çiftetelli' Emir Can İğrek'in bugüne kadar kaydettiği en sağlam şarkılar arasındaki yerini çoktan aldı bile. Her ne kadar dinlenme ve izlenme rakamlarına baktığımızda bir 'Nalan' ya da 'Müzik Kutusu' etkisi yaratamasalar da bana göre 'Zemin', 'Memur' ve 'Çiftetelli' gerek sound gerekse sözel bazda Emir Can İğrek'in en kaliteli işleri arasında ve hatta ilk sıralarda. İğrek artık her yayınladığı şarkıyla hem heyecan uyandıran hem de mutlaka farklı bir tat yakalamayı başaran kıymetli bir müzisyen.

"Kor" Biraz Kedi Gibi, Kendini Ancak Nakaratta Sevdiriyor.

Emir Can İğrek, 'Çiftetelli'den sonra bu kez yoluna 'Kor' isimli yeni şarkısıyla devam ediyor. Şarkının sözü ve müziği Emir Can İğrek'e ait. Düzenleme ise Yiğit Avcı imzalı. 'Kor' ilk dinlemede çarpmayan ancak birkaç dinlemeden sonra kendini sevdiren bir şarkı. 'Zemin'deki "Zemine uzananlar düşemez" lafı hepimizin hayattaki direnişine fon olacak sözlerdi. 'Memur' çocukluğunu 90'larda geçiren, 2010'lu yıllarda 20'li yaşlarını devirmiş her gencin ortak şarkısıydı. 'Çiftetelli' ise daha ilk dinlemede dinleyiciyi harekete geçiren, klibinin kusursuzluğuyla unutulmaz bir işe dönüşmeyi başarmıştı. 'Kor' ise adeta kedi gibi. Ancak birkaç dinlemeden sonra kendini sevdirmeye izin veriyor şarkı. Uyum sürecinde şarkının ruhuyla uyumlu olan ve Mali Ergin yönetmenliğinde çekilen klibi oldukça önemli bir role sahip. Şarkıyı klibiyle birlikte izlediğinizde ve dinlediğinizde 'yüklenme' durumu yüzde 100'e ulaşıyor.

Mesela Bir "Konsept Albüm" Gelir mi?

'Kor'un genel sıkıntısı nakarat haricinde dinleyiciyi ilk etapta yakalayamaması. Mesela 'Zemin'deki melodi, 'Memur'daki altyapı, 'Çiftetelli'deki tempo 'Kor'da maalesef yok. 'Kor' ancak ve ancak ilk dinlemede sadece nakarat kısmıyla kendini sevdiriyor maalesef. Ancak birkaç dinlemeden sonra şarkıya ısınıyorsunuz. 'Kor'un en büyük artısı ise nakaratında. 90'lar Türkçe pop tadındaki nakaratı gerçekten akılda kalmayı başarıyor. Hatta 'Kor' için 'nakaratıyla güçlü şarkılar' gibi bir liste yapsak mutlaka listenin üst sıralarına alınmalı diyebiliriz... Emir Can İğrek son dönemin en üretken ve en özel müzisyenlerinden biri. Sık aralıklarla kaliteli işlere imza atan İğrek'in ben yakın dönemde daha 'konsept' işlerle, daha büyük ve iddialı prodüksiyonlarla karşımıza çıkmasını diliyorum. Herkesin single yayınladığı bir dönemde Emir Can İğrek'ten konsept bir albüm gelse bence oldukça keyifli olur. Emir Can İğrek birbirine yakın dursalar da farklı tatlar yakalamayı da başaran bir isim. Bence diskografisini dikkat çeken single'lar haricinde özenle birbirine bağlanan, konsept bir albümle taçlandırmalı artık. Mabel Matiz bir 'Maya' patlattıysa, evet, Emir Can İğrek de artık bir 10-12 şarkılık iri, güçlü, ayakları yere basan ve yıllar geçse de hatırlanacak bir konsept albümle karşımıza çıkmaya, Türkçe pop ve alternatif sahnesine tıpkı Mabel Matiz gibi daha yüksek perdeden damga vurmaya hazır...

11-10-2021
Benzer Haberler "Yerli"